Exkurzia v Rádiu Expres a Európa 2: Skrýva sa medzi deťmi z Budúcnosti INAK nová rádiová hviezda?
Raz vidieť, je lepšie, ako stokrát počuť v éteri. Naši tretiaci a tretiačky z Trnavy a zo Zvolena navštívili rádiá Expres a Európa 2. A keď už dorazili do Bratislavy, odskočili si aj na kariérny veľtrh a na návštevu našich firemných partnerov.
V rámci exkurzie si deti z Budúcnosti INAK pozreli vysielacie štúdiá či pracovisko redaktorov, ktorí pripravujú spravodajstvo. Navštívili aj podcastové a produkčné štúdiá, kde si mohli na vlastnej koži vyskúšať, aké je to stáť pred mikrofónom a vysielať. A červenej sa nezľakli! Okrem toho sa stretli so svojimi rádiovými idolmi a porozprávali sa aj s moderátorom Braňom Závodským.
Nebolo to však len o zábave, veľa užitočného sa aj dozvedeli. S redaktormi debatovali o tom, ako robia správy, a tiež, prečo je dôležité si správy v dnešnej dobe overiť z viacerých zdrojov. Hovorili aj o rizikách, ktoré prinášajú dezinformačné médiá a ukázali si, ako dokážu deepfake videá imitovať realitu.
O exkurzii aj o vzdelávacej časti sme nakoniec urobili podcast. Za ním stojí Katka Biskupičová z Rádia Expres a jej projekt Mediapedia. Tu si ho môžete vypočuť:
Budúci stredoškoláci a stredoškoláčky sa na veľtrhu práce nestratili a dostali aj úlohy priamo z firiem
Tretiaci a tretiačky z našich centier sa postupne pripravujú na vyvrcholenie trojročného cyklu Budúcnosti INAK. Čaká ich hackathon a na konci mája Expo Budúcnosti INAK 2024. U našich partnerov v Deutsche Telekom, Sensoneo, ale aj priamo u nás v Nadácii Pontis dostali zadania, na ktorých budú spoločne v tímoch v najbližších týždňoch pracovať. Programová manažérka Alica Vidová je rada, že deti môžu pracovať na konkrétnych výzvach z praxe: „Z firmy Sensoneo dostali deti za úlohu prinavrátiť k životu starého robota, ktorý nechce skončiť na skládke. K robotovi je množstvo náhradných dielov a môžu ho vyskladať do ľubovoľnej formy a tvaru. Na základe aktuálnych problémov odpadového hospodárstva sa pokúsia navrhnúť pre tohto EcoBota akúkoľvek úlohu, pri ktorej bude ľuďom či prírode prospešný.“
Programová tímlíderka Budúcnosti INAK Lucia Gregorová sprevádzala našu mládež spolu s koordinátormi na kariérnom veľtrhu ALL HEADS. Boli tak najmladšími návštevníkmi akcie, na ktorej hrali prím maturanti či vysokoškoláci. V sídle Nadácie Pontis si zas vyskúšali, aké to je byť filantropom. „Vyskúšali si rôzne formy pomáhania a konkrétne aj to, aké to je darovať 10, 100 či 1000 eur a ako to mení zmýšľanie filantropa,“ priblížila Lucia s tým, že práve filantropia a vedomosť o možnostiach, ako konať dobro v našich školách, chýba.
Podobné články
Hľadáme lektora alebo lektorku do zvolenského centra na plný úväzok
Máš chuť zažiť vzdelávanie 21. storočia na vlastnej koži? Je ti blízka práca s mládežou vo veku od 11 do 15...
Otvorili sme nové centrum Budúcnosti INAK v Prešove: Na východ prinášame kvalitný vzdelávací program
Do Prešova sme neprišli len prestrihnúť pásku na vynovenom zrekonštruovanom priestore v ZŠ Važecká, chceme...
Budúcnosť INAK otvára výzvu Boostni Budúcnosť pre školy, organizácie či samosprávy
Nadácia Pontis hľadá partnerov, vďaka ktorým rozšíri vzdelávací program Budúcnosť INAK do viacerých regiónov na...