Exkurzia v redakcii aktuality.sk: Umelá inteligencia nás sprevádza na každom kroku, musíme myslieť kriticky

1. apr, 2025

Umelá inteligencia (AI) je čoraz bežnejšou súčasťou našich životov. Tejto téme sme sa venovali na ďalšej exkurzii, ktorú sme pre deti z Budúcnosti INAK zorganizovali. Navštívili sme tentoraz bratislavskú redakciu portálu aktuality.sk a nezostalo to len pri AI. 

Viete, že na sociálnych sieťach sú fotky a profily, ktoré nie sú skutočné? Touto otázkou začal pútavé rozprávanie o umelej inteligencii a jej rizikách Ján Trangel z portálu aktuality.sk. Našich druhákov a tretiakov téma zaujala. Zapájali sa do diskusie aj s vlastnými skúsenosťami s nereálnymi deepfake videami či profilovými fotkami ľudí, ktoré vytvorila AI.  

Umelá inteligencia je už veľmi pokročilá. Dokáže sa mimoriadne verne priblížiť realite. Je preto mimoriadne dôležité premýšľať nad všetkým, čo na internete uvidíme. Nemusí to mať nič spoločné s realitou a môže ísť o klam,“ pokračoval J. Trangel a s dôrazom dodal: „To najdôležitejšie je kriticky myslieť a uvažovať nad fotkami či videami, na ktoré na internete či sociálnych sieťach narazíte.“

Súčasťou exkurzie v redakcii známeho spravodajského a publicistického portálu bola aj prehliadka multimediálnych štúdií, ktoré využívajú na tvorbu podcastov, videí či ako fotoateliér. Fotografi a kameramani z aktualít chlapcom a dievčatám vysvetlili, ako pracujú s drahou foto-technikou či svetlami. Presvedčili sme sa, že v moderne zariadenom štúdiu sú možnosti na tvorbu takmer neobmedzené. Veľmi zaujímavo naši hostitelia porozprávali o množstve možností, ako osvetliť scénu v ateliéri.

V multimediálnom štúdiu aktualít sme sa dozvedeli veľa zaujímavého o tvorbe videí, rozhovorov či podcastov.

Novinárska práca má byť strážkyňou demokracie 

V tretej časti sme sa započúvali do slov jedného z najskúsenejších investigatívnych novinárov na Slovensku – Jána Petroviča. „Našou prácou je preveriť podozrenia na nelegálnu činnosť tých, ktorí sú platení z našich daní. Žurnalistika má plniť úlohu strážneho psa demokracie,“ výstižne zhrnul primárne poslanie investigatívnych novinárov a novinárok.

Ján Petrovič vysvetlil metódy profesionálnej novinárskej práce a nezabudol ani na využívanie otvorených zdrojov pri usvedčovaní hriešnikov. „Dobrým príkladom je kataster portál, na ktorom je možné zistiť veľa užitočných informácií o skutočných vlastníkoch pozemkov a nehnuteľností.“ Deťom sa páčilo, že práca investigatívcov v mnohom pripomína prácu detektíva.

Chlapci a dievčatá počas prednášky Jána Petroviča z portálu aktuality.sk

Podobné články