Exkurzia v Rádiu Expres a Európa 2: Skrýva sa medzi deťmi z Budúcnosti INAK nová rádiová hviezda?
Raz vidieť, je lepšie, ako stokrát počuť v éteri. Naši tretiaci a tretiačky z Trnavy a zo Zvolena navštívili rádiá Expres a Európa 2. A keď už dorazili do Bratislavy, odskočili si aj na kariérny veľtrh a na návštevu našich firemných partnerov.
V rámci exkurzie si deti z Budúcnosti INAK pozreli vysielacie štúdiá či pracovisko redaktorov, ktorí pripravujú spravodajstvo. Navštívili aj podcastové a produkčné štúdiá, kde si mohli na vlastnej koži vyskúšať, aké je to stáť pred mikrofónom a vysielať. A červenej sa nezľakli! Okrem toho sa stretli so svojimi rádiovými idolmi a porozprávali sa aj s moderátorom Braňom Závodským.
Nebolo to však len o zábave, veľa užitočného sa aj dozvedeli. S redaktormi debatovali o tom, ako robia správy, a tiež, prečo je dôležité si správy v dnešnej dobe overiť z viacerých zdrojov. Hovorili aj o rizikách, ktoré prinášajú dezinformačné médiá a ukázali si, ako dokážu deepfake videá imitovať realitu.
O exkurzii aj o vzdelávacej časti sme nakoniec urobili podcast. Za ním stojí Katka Biskupičová z Rádia Expres a jej projekt Mediapedia. Tu si ho môžete vypočuť:
Budúci stredoškoláci a stredoškoláčky sa na veľtrhu práce nestratili a dostali aj úlohy priamo z firiem
Tretiaci a tretiačky z našich centier sa postupne pripravujú na vyvrcholenie trojročného cyklu Budúcnosti INAK. Čaká ich hackathon a na konci mája Expo Budúcnosti INAK 2024. U našich partnerov v Deutsche Telekom, Sensoneo, ale aj priamo u nás v Nadácii Pontis dostali zadania, na ktorých budú spoločne v tímoch v najbližších týždňoch pracovať. Programová manažérka Alica Vidová je rada, že deti môžu pracovať na konkrétnych výzvach z praxe: „Z firmy Sensoneo dostali deti za úlohu prinavrátiť k životu starého robota, ktorý nechce skončiť na skládke. K robotovi je množstvo náhradných dielov a môžu ho vyskladať do ľubovoľnej formy a tvaru. Na základe aktuálnych problémov odpadového hospodárstva sa pokúsia navrhnúť pre tohto EcoBota akúkoľvek úlohu, pri ktorej bude ľuďom či prírode prospešný.“
Programová tímlíderka Budúcnosti INAK Lucia Gregorová sprevádzala našu mládež spolu s koordinátormi na kariérnom veľtrhu ALL HEADS. Boli tak najmladšími návštevníkmi akcie, na ktorej hrali prím maturanti či vysokoškoláci. V sídle Nadácie Pontis si zas vyskúšali, aké to je byť filantropom. „Vyskúšali si rôzne formy pomáhania a konkrétne aj to, aké to je darovať 10, 100 či 1000 eur a ako to mení zmýšľanie filantropa,“ priblížila Lucia s tým, že práve filantropia a vedomosť o možnostiach, ako konať dobro v našich školách, chýba.
Podobné články
Učiaca sa Budúcnosť INAK: Ako u detí posilniť vlastnú motiváciu k vzdelaniu a prekonávaniu výziev?
Cieľom programu Budúcnosť INAK je neustále posúvať deti vpred cez rozvíjanie širokej škály ich zručností. Na to,...
Privítali sme nové dievčatá a chlapcov v prešovskom centre Budúcnosti INAK: tešia sa na exkurzie a nové zážitky
Budúcnosť INAK sa v prešovskej škole na Važeckej ulici úspešne udomácňuje. Koncom roka sme otvorili nové centrum...
Hľadáme lektora alebo lektorku do zvolenského centra na plný úväzok
Máš chuť zažiť vzdelávanie 21. storočia na vlastnej koži? Je ti blízka práca s mládežou vo veku od 11 do 15...