Experti a expertky z rôznych oblastí zdieľajú s deťmi profesijné know-how a rozširujú im obzory

24. aug, 2023

V Budúcnosť INAK spolupracujeme s odborníkmi a odborníčkami z biznisového prostredia, občianskych organizácií a verejnej správy. Delia sa s deťmi o svoje pracovné skúsenosti, sprevádzajú ich pri tvorbe projektu alebo prestupe na strednú školu. Ako títo experti vnímajú náš program? A aké zážitky im priniesol čas s deťmi z centier?

 

Riadi prevádzku sociálneho podniku, s deťmi skladal klávesnicu

„Vidím najmä partiu skvelých ľudí oddaných svojej práci,“ povedal o Budúcnosť INAK Dávid Mick, prevádzkový riaditeľ AfB Slovakia.
Spoločnosť AfB Slovakia, v ktorej pôsobí, je najväčším európskym sociálnym podnikom. Podporuje inklúziu na pracovisku – zamestnáva ľudí so zdravotným znevýhodnením. AfB sa zameriava na zhodnocovanie použitého hardvéru, ktorý upraví tak, aby sa dal opäť využiť. Predlžuje tým jeho životný cyklus, šetrí prírodné zdroje a znižuje emisie.

Deti z trnavského centra priestory AfB navštívili začiatkom marca. Dávid ich previedol procesom čistenia IT techniky, pod jeho vedením si aj vyskúšali poskladať klávesnicu. Zistili, koľko CO2 a vody sa minie pri výrobe nového počítača, aj prečo je udržateľnejšie notebook repasovať.

„Návšteva detí u nás v AfB bola pre mňa skvelým momentom. Dozvedeli sa o sociálnych podnikoch, vyskúšali si aj prácu IT technika. Myslím, že okrem informácii, ktoré získali, ich to aj bavilo,“ zhodnotil Dávid.

 

Dávid Mick s deťmi z trnavského centra pri skladaní klávesnice.

 

Aktívnych stredoškolákov prepájajú s deťmi základných škôl

Organizácia DASATO osobnostne aj kariérne rozvíja angažovaných stredoškolákov z rôznych kútov Slovenska. Poskytuje im individuálny mentoring, workshopy a cez projekty ich spája s verejným, súkromným aj neziskovým sektorom. Prepojili sme sa s nimi aj my.

S Adriánou Tibenskou, projektovou a kurikulárnou koordinátorkou z DASATO, spolupracujeme tri roky: „Budúcnosť, v ktorej sa plnia veľké sny,“ hovorí o Budúcnosť INAK.
Pod jej taktovkou sprevádzajú študenti – stredoškoláci z DASATO academy našich účastníkov a účastníčky prechodom na strednú školu. Pripravujú pre nich workshopy, alebo sa im venujú formou jeden na jedného, tzv. buddy systém. Jednou z buddies bola aj Karolína Pavla Miháliková.

„Najmilší moment, ktorý mám spojený s Budúcnosťou INAK, je stretnutie s dievčatami, s ktorými som bola prepojená v buddy programe. Pred očami mám ich šťastné tváre, keď mi oznamovali, že sa dostali na svoje vysnívané stredné školy nielen vďaka svojim vedomostiam zo školy a aktivít v Budúcnosti INAK, ale aj vďaka našim spoločným stretnutiam a pripravovaniu sa na prijímacie skúšky,“ opísala Karolína.

Študenti DASATO academy organizujú pre deti z Budúcnosť INAK workshopy k prechodu na strednú školu .

 

Hovoril o finančnej gramotnosti, ako poďakovanie dostal ručne pletený náramok 

V škole získavajú žiaci a žiačky rôzne formy gramotnosti – čitateľskú, matematickú, prírodovednú či jazykovú a komunikačnú. Pri vedení mladých inovátorov a inovátoriek sa však v Budúcnosť INAK zameriavame aj na gramotnosť finančnú.

Týka sa každého z nás, a tým pádom aj celej spoločnosti. Pomáha nám napríklad plánovať a hospodáriť s vlastnými peniazmi, robiť zmysluplné finančné rozhodnutia, vyhnúť sa produktom a službám, ktoré nepotrebujeme, čo z finančnej gramotnosti robí prevenciu pred zadĺžením.

Jozef Hálaj, finančný analytik z ING, deťom preto vysvetlil, ako fungujú banky a bežné účty. Priblížil tiež kryptomeny: ich plusy a mínusy, prečo kolíšu a prečo predstavujú značné riziko pre investora.

„Pri mojom druhom stretnutí s deťmi, pri prezentácií o finančných nástrojoch, čo nie je práve zábavná téma, som sa cítil, ako keby som mal o 15 rokov menej. Dostal som aj ručne upletený náramok. Je veľmi veľa toho, čo sa môžeme od detí naučiť my dospelí,“ uzavrel Jozef.

Problematika financí sprevádza Jozefa Hálaja celý život, rád ju sprostredkoval aj deťom v programe.

 
Staňte sa expertom v Budúcnosť INAK aj vy. Viac informácií: https://buducnostinak.sk/pridajte-sa/ 

Podobné články