Otvorili sme nové centrum Budúcnosti INAK v Prešove: Na východ prinášame kvalitný vzdelávací program

13. nov, 2024

Do Prešova sme neprišli len prestrihnúť pásku na vynovenom zrekonštruovanom priestore v ZŠ Važecká, chceme intenzívne rozvíjať talent detí z miestnej komunity a prispieť k ich lepšej a kvalitnejšej budúcnosti.

 

Po Trnave a Zvolene otvorila Nadácia Pontis v poradí už tretie centrum v Prešove. Prvých riadnych účastníkov a účastníčky programu, šiestakov a šiestačky privítame už v najbližších týždňoch, momentálne je centrum ako ochutnávka otvorené všetkým deťom, ktoré nakuknú za naše dvere.

Príležitosť rozvíjať svoj talent, podnikavosť, mäkké a digitálne zručnosti tak už čoskoro dostanú desiatky detí aj z východu Slovenska. „Je to pre nás v Nadácii Pontis aj v prostredí tímu Budúcnosť INAK veľký deň. Mesiace príprav sme úspešne pretavili do otvorenia nového centra v ZŠ Važecká, kde môžu deti rozvíjať svoj talent a rozširovať obzory. Popri Trnave a Zvolene tak vďaka spolupráci s partnermi z Mesta Prešov a z UNICEF otvárame už tretie centrum na Slovensku a verím, že čoskoro ich bude ešte viac,“ uviedla Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

„V bezpečnom prostredí pod vedením našej koordinátorky Martiny Vangorovej spoznajú prešovské žiačky a žiaci na druhom stupni ZŠ inšpiratívnych ľudí z prostredia vedy, kultúry, či biznisu, naučia sa využívať moderné digitálne technológie, no najmä dostanú priestor na sebarealizáciu. Jedným z cieľov programu je zlepšovať život v komunite. Mladí účastníci a účastníčky programu tak cez projektové vzdelávanie dostanú možnosť sami navrhnúť pozitívne zmeny pre svoje okolie,“ dodala M. Kolesárová.

Cieľom sociálnej inovácie Budúcnosť INAK je vytvoriť 11 až 15-ročným deťom bezpečný priestor po vyučovaní, kde môžu zmysluplne tráviť čas. Priestor, v ktorom sa môžu realizovať, či naučiť sa spolupracovať v tíme. Ide o neformálne inovatívne vzdelávanie s prístupom k moderným digitálnym technológiám, súčasťou programu sú aj návštevy top firiem na Slovensku a prednášky inšpiratívnych osobností z oblasti biznisu a technológií.

 

Po prestrihnutí pásky na novom centre sme na slávnostnej recepcii privítali partnerov Budúcnosti INAK aj ďalších vzácnych hostí.

 

Niekoľko týždňov pred oficiálnym otvorením centra absolvovali návštevu klubových priestorov aj prešovskí partneri programu, zástupcovia mesta a programu UNICEF. Za dôležité považujú, že takýto program prispeje k zlepšeniu inklúzie v rámci prístupu ku kvalitnému neformálnemu vzdelávaniu a k znižovaniu sociálno-ekonomických rozdielov v spoločnosti.

Moderné vzdelávanie víta aj mesto, na rozvíjajúce sa sídlisko sa podľa radnice hodí práve takýto program

V Základnej škole Važecká vzniká mimoškolský coworkingový klub s IT vybavením, dielničkou „makerspace“ a oddychovou zónou. „Účastníci projektu budú mať prístup do centra 4x do týždňa. Súčasťou tohto priestoru bude aj 3-ročné inovatívne vzdelávanie zamerané na rozvoj podnikavosti a digitálnych zručností. Mládeži sa budú individuálne venovať mentori z rôznych sfér, či už ide o biznis, verejnú správu alebo tretí sektor. Zároveň tu budú môcť mladí pracovať na vlastných projektoch, akýchsi mini start-upoch, v ktorých navrhnú riešenia na problémy v ich komunite,“ povedal primátor mesta Prešov František Oľha.

 

So zástupcami mesta Prešov, viceprimátormi Martinom Ďurišinom a Petrom Krajňákom podpísala výkonná riaditeľka Nadácie Pontis Martina Kolesárová vzájomné memorandum o spolupráci.

 

Viceprimátor Peter Krajňák potvrdil, že otvorenie centra zapadá do vízie kvalitného vzdelávania v Prešove: „Sme radi, že sme mohli reagovať pozitívne na ponuku Nadácie Pontis zriadiť takéto vzdelávacie centrum. Chcem sa za to aj poďakovať, berieme to aj ako výzvu. Prinášame totiž niečo inovatívne na najmladšie prešovské sídlisko Šváby a veríme, že program s trojročným cyklom bude úspešný. Deťom prinesie nové skúsenosti – od IT technológií až po množstvo nových vedomostí, ktoré zužitkujú neskôr na strednej škole aj v ďalšom živote.“

Od Trnavy po Prešov, program je otvorený aj pre deti z Ukrajiny

Program Budúcnosť INAK obstál aj počas pandemických rokov. Koordinátori sa stretli so silnou potrebou u detí, ktoré v programe nachádzali bezpečné prostredie, miesto na realizáciu a osobný rast. Hlavným cieľom programu stále bolo rozvíjať zručnosti potrebné pre 21. storočie a účastníkov a účastníčky viesť k tomu, aby prinášali zmenu do prostredia, v ktorom žijú. Dvere prešovského centra sú od začiatku otvorené aj pre ukrajinské deti, ktoré v posledných rokoch rozšírili žiacky kolektív v ZŠ Važecká. Organizátori programu pre ne pripravili hneď na začiatku školského roka informačný plagát v ukrajinskom jazyku.

 

 

Podobné články