Budúcnosť INAK už aj v bratislavskej mestskej ubytovni Fortuna

21. mar, 2022

Náš inovatívny mimoškolský program zameraný na rozvoj zručností budúcnosti si po Trnave a Zvolene vyskúšajú aj mladí ľudia z bratislavskej ubytovne Fortuna. Počas najbližších mesiacov sa v nej bude pilotne testovať skrátená verzia Budúcnosti INAK.

Slovenskí tínedžeri nemajú sebavedomie aktívne prispievať k riešeniu problémov, vyplýva to z výsledkov testovania OECD*. Budúcnosť INAK sa preto zameriava už na žiakov základných škôl a poskytuje priestor na rozvoj ich schopností, zručností a potenciálu, bez ohľadu na prostredie, z ktorého pochádzajú.

Tento program, ktorý sme v Nadácii Pontis vytvorili s renomovanými odborníkmi na vzdelávanie, umožňuje deťom spoznať vlastný potenciál, naučiť sa pracovať s technológiami, či byť nositeľmi pozitívnej zmeny vo svojom okolí.

„Účastníčky a účastníkov podporujeme, aby vytvorili vlastnú sociálnu inováciu, teda riešenie na problém, ktorý vidia vo vlastnom okolí. Aj žiak základnej školy môže prispieť k rozvoju svojho regiónu, či vyriešiť problém v miestnej komunite. Stačí mu dať iba príležitosť,“ hovorí Daniela Kellerová, senior programová manažérka Nadácie Pontis.

Najnovšie technológie aj inšpiratívni hostia, ktorých bežne nestretnete

Mestská ubytovňa bude viesť program Budúcnosť INAK vo vlastnej réžii. V rámci nízkoprahového pôsobenia bude spočiatku otvorený pre ubytované deti, v budúcnosti sa uvažuje jeho sprístupnenie aj pre deti z blízkeho okolia, napríklad z MČ Dúbravka.

„Nadácia Pontis poskytla know-how, tréningy pre pracovníkov s mládežou či pracovné listy a možnosť zúčastňovať sa na výletoch a ďalších aktivitách,“ dopĺňa D. Kellerová z Nadácie Pontis.

„Vďaka programu Budúcnosť INAK môžu naši mládežníci vo veku 13 – 15 rokov nadobudnúť cenné vedomosti, ktoré sa im určite zídu. Rozšíria si obzory z oblastí nových technológií, mäkkých zručností aj podnikania, a to všetko hravou formou,“ uvádza Matúš Ferenčík zo sekcie sociálnych vecí bratislavského magistrátu, pod ktorú mestská ubytovňa Fortuna spadá.

V rámci pilotnej, skrátenej verzie bude program trvať 6 mesiacov, do júna tohto roka. Účastníci už majú za sebou niekoľko stretnutí a z online prostredia sa pomaly presúvajú aj do klubovne ubytovne. Ubytovňa Fortuna okrem ubytovania plní aj sociálno-podpornú funkciu a zabezpečuje rozvoj potenciálu a osobnostného rastu ubytovaných detí.

Program umožňuje deťom zdokonaliť sa v digitálnych zručnostiach, ako napríklad programovanie prostredníctvom mini počítačov – micro:bitov. Účastníci programu tiež môžu aj absolvovať návštevy lokálnych firiem aj webinárov s inšpiratívnymi osobnosťami zo sveta biznisu, vedy, kultúry. Po skončení skúšobnej prevádzky a vyhodnotení úspešnosti projektu plánuje Fortuna v tomto programe naplno pokračovať od 1. septembra 2022 počas nasledujúcich 3 rokov.

„Pre Fortunu zároveň získame unikátny dizajn manuál na vytvorenie inovatívneho coworkingového centra pre mladých, ktorý budú môcť využívať na samostatnú prácu, či skupinové tímové aktivity aj mimo hlavného programu,“ popisuje benefity spolupráce s nadáciou M. Ferenčík. O vytvorení tohto priestoru ubytovňa rokuje s partnermi zo súkromného sektora.

Spolupráca troch sektorov

Fortunu prepojila s Nadáciou Pontis Tatiana Švrčková zo Slovak Telekom, ktorý finančne podporil vznik jedinečnej metodiky Budúcnosť INAK. „Keď ubytovňa hľadala ucelený program pre mladých, ktorý by zahŕňal prácu s technológiami, a obrátila sa aj na nás, hneď mi napadlo odporučiť Budúcnosť INAK. Tým, že sme podporili vznik jedinečnej metodiky programu, verila som, že spojenie s Fortunou zafunguje,“ vysvetľuje T. Švrčková. Telekom zároveň Fortune daruje sadu minipočítačov, vďaka ktorým môžu mladí ľudia rozvíjať digitálne zručnosti.

Spolupráca Pontisu, mestskej ubytovne a Telekomu je pozitívnym príkladom toho, ako možno užitočne prepojiť 3 odlišné sektory s cieľom šíriť sociálne inovácie: neziskový, ktorý program vyvinul, biznisový, ktorý ho podporil, a samosprávy, ktorá umožnila jeho fungovanie.

*OECD (2020), PISA 2018 Results (Volume VI): Are Students Ready to Thrive in an Interconnected World?, PISA, OECD Publishing, Paris

Podobné články